Podnik sa zmenil na hotel. Skrutkáreň sa zmenila na Familiu.

V Starej Ľubovni na Továrenskej ulici v priemyselnej zóne „vyrástol“ pred niekoľkými rokmi nový hotel, ktorý úplne zmenil známu lokalitu mesta, v ktorej niekoľko desaťročí „kraľoval“ podnik Skrutkáreň*. Do Skrutkárne chodilo za prácou niekoľko stoviek mužov a žien zo Starej Ľubovne a okolia. A boli aj mnohí takí, ktorí sa kvôli práci v Skrutkárni presťahovali do Starej Ľubovne aj z iných končín Slovenska a dodnes tu ostali bývať. Závod na výrobu skrutiek sa stal postupne najväčším zamestnávateľom v okrese, organizoval množstvo športových a kultúrnych podujatí v meste a dodnes na „staré dobré časy v „šrubárni“ spomínajú mnohí bývali zamestnanci.
V roku 2007 bola známa budova Skrutkárne odkúpená, zrekonštruovaná a 1. apríla roku 2008 spoločnosť Gurmen s.r.o. oficiálne spustila prevádzku svojho hotela s názvom Familia. Hotel Familia ponúkal od svojho začiatku komplexné hotelové služby na úrovni dvojhviezdičkového Garni hotela. Hostia mali na ubytovanie k dispozícii 32 dvojlôžkových izieb a 8 apartmánov s možnosťou prístelky. Pri vstupe do hotela sa nachádzala recepcia s Lobby barom a hneď vedľa reštaurácia s kapacitou 48 miest. Obľúbená sa stala drevená letná koliba s kapacitou 42 miest. V tejto okrajovej časti mesta to s hotelom „začalo žiť“. Do hotela prichádzali domáci, ale aj zahraniční hostia. Ubytovaní tu boli viacerí slovenskí umelci, športovci, politici … . Organizovali sa tu rôzne spoločenské, firemné a zábavné podujatia a takto postupne vznikal dopyt nie len po väčších priestoroch, ale aj po rozšírení služieb hotela.

V júni roku 2016 sa začala rozsiahla rekonštrukcia a výstavba hotela, ktorá v niekoľkých etapách priniesla návštevníkom a ubytovaným hosťom nie len oveľa vyššiu kvalitu priestorového vybavenia hotela, ale aj nové možnosti, kvôli ktorým sa do hotela dnes mnohí ľudia opakovane vracajú. V tomto čase 2017 – 2018 sa zrekonštruovala hotelová časť a strecha, vystavila sa nová kuchyňa a nová reštaurácia so šatňou. 1.mája 2018 sa konalo prvé väčšie podujatie v úplne novej reštauračnej sále s tanečným parketom. Postupne v rokoch 2018 – 2019 sa postavila nová záhradná terasa s krbom a zariadila sa nová kaviareň. Na prvom poschodí sa vybudovala kongresová miestnosť, wellness a fitness centrum. Pred hotelom sa dokončilo veľké parkovisko … . Všetky izby a ich zariadenia sa postupne zmodernizovali …

A dnes, na kraji mesta Stará Ľubovňa, na mieste kde bola Skrutkáreň, stojí trojhviezdičkový, moderne zariadený hotel, s rodinnou a priateľskou atmosférou, ktorého štýlové ubytovanie, kvalitné služby, profesionálny prístup a v neposlednom rade skvelá gastronómia sú garanciou jeho úspechu a spokojnosti jeho návštevníkov.
Príďte sa presvedčiť aj Vy! ☺

Mgr. Stanislav Zicho

*Skrutkáreň bola v Starej Ľubovni založená dňa 31. augusta 1958, kedy bol položený jej základný kameň. Stavba závodu na výrobu spojovacieho materiálu bola odovzdaná v októbri roku 1960. V tomto roku sa začala i samotná výroba. Dňa 1. januára 1967 vzniká samostatný národný podnik a 1. apríla 1989 sa Skrutkáreň stala štátnym podnikom. V tomto období tu pracovalo viac ako 1 000 zamestnancov a podnik vyvážal spojovací materiál v objeme 20 tisíc ton do východnej, ale i do západnej Európy, ako aj do krajín mimo európsky kontinent. V roku 1992 bola Skrutkáreň ako štátny podnik zrušená a na jeho mieste vznikla akciová spoločnosť s obchodným názvom Skrutkáreň a.s.. Po siedmich rokoch došlo k poslednej zmene názvu spoločnosti na Skrutkáreň-Exim a.s.. Výroba spojovacieho materiálu pod novým názvom začala od. 1. januára 1999. Táto spoločnosť pôsobí na trhu v obmedzenej výrobnej prevádzke ešte aj v súčasnosti.